Испечати

Мешана тава со печурки, грав, компири и ориз (посно)

Мешана тава со печурки, грав, компири и ориз (посно)

Состојки

  • 100 гр грав
  • 100 гр ориз
  • 100 гр грашок
  • 4 компири
  • 1 кромид
  • 1 морков
  • 400 мл доматно пире
  • 300гр шампињони
  • 3 пиперки благи

Подготовка

Гравот и грашокот сварете ги.
Кромидот ситно исечете го, морковот и пиперките исечете ги на кругчиња.
Печурките ситно исечете ги.
Во тава ставете кромид да се пржи, додајте морков пиперки и печурки. Се' пропржете малку. Додајте доматно пире, ориз, компири, грав и грашок. Се' промешајте додајте една чаша вода. Посолете ставете сув зеленчук, зачини по желба. Тавата ставете ја во рерна да се пече на 250 степени околу 30 минути
Многу е вкусно. Пробајте!