Фичо ќе направи интересна торта, прекрасна комбинација од два најпопуларни десерти – палачинки и Тирамису.

Подготовка

Чекор 1: Изматете ги состојките за палачинки и испечете 15 палачинки.

Чекор 2: Жолчките ставете ги на пареа со 4 лажици шеќер во прав и румот. Со жица матете ги додека не добиете крем и оставете го да се олади.

Чекор 3: Додека се лади кремот од жолчки изматете ги белките со 4 лажици шеќер во прав. Матете додека да добиете убав снег.

Чекор 4: Маскарпоне кремот соединете го со кремот од жолчки и матете додека да добиете хомогена смеса. Потоа додадете ги изматените белки и мешајте со шпатула да се соединат убаво.

Чекор 5: Палачинките филувајте ги една по една, наросете какао на последната и оставете ги во фрижидер околу 5 часа.

Чекор 6: Сервирајте!

СОВЕТ: За комплетен Тирамису вкус, може да додадете малку кафе во филот, тестото за палачинки, или пак да ја наросите тортата со кафе.