Фичо ќе подготви пилешко во необичен сос од ореви и мед, на кој никој нема да може да му одолее.

Подготовка

Чекор 1: Во мало тавче ставете ги оревите и сусамот да се потпечат.

Чекор 2: Пилешкиот стек исецкајте го на коцки, пропржете го на загреано масло и зачинете. Извадете го на страна и оставете да се олади.

Чекор 3: Во Нутрибулетот измелете ги оревите и сусамот.

Чекор 4: Во тавата од месото додадете го путерот, брашното и мелените ореви и сусам. додадете го млекото и мешајте додека не добиете сос кој наликува на бешамел. Додадете павлака за готвење, мед, сол и пилешкото месо. Оставете да се загрее до степен на вриење и тргнете од оган.

Чекор 5: Сервирајте!

СОВЕТ: Фичо предлага да го сервирате со вино Пино Ноар.