За сите кои постат, па и за сите кои сакаат да јадат зачинета храна, Фичо ќе подготви пикантно мезе со компири и карфиол.

Подготовка

Чекор 1: Една глава карфиол поделете ја на делови со различни крошни. Измиените компири исечкајте ги на еднакви резанки без да ги лупите.

Рерната загрејте ја на 220 степени.

Чекор 2: Измешајте ги сосот од пиперки, бибер, чили, лук, црвен пипер, мелен ким, сол, густин, брашно, соино млеко, вода и малку масло – за да добиете темпура. Во друг сад ставете ги лебните трошки, брашно, кромид во прав, црвен пипер и сол.

Чекор 3: Секое парче посебно го мешате во влажните состојки, па во сувите се додека имате материјал.

Чекор 4: Печете 15 минути, па ги превртувате, додавате уште малку масло врз нив и печете уште 10 минути.

Чекор 5: Сервирајте!

СОВЕТ: Оваа комбинација на зачини дава исклучителен вкус, но доколку некој од нив не ви се допаѓа, слободно исфрлете го и зачинете по ваш вкус.