Ципурата се смета за кралица на рибите поради големото количество на месо кое го содржи за среќа на оној кој ја јаде, заедно со неговата сочност и текстура. Таа е одлична ако е подготвена на скара или печена во рерна. Овде ќе ја послужиме со класична комбинација на магдонос и лук во маслиново масло.

Преземи го рецептот во PDF

Состојки

  • 2 цели риби Ципура
  • 5 чешниња Лук
  • 1 китка Магдонос
  • 1 лимон (по желба)

Ќе ви треба и:

  • Сол, бибер и маслиново масло

Вид на оброк: Ручек
Комплексност: Лесно
Лица: 2
Време на подготовка: 30-60 мин.

За подготовка на овој рецепт користиме Делимано Ростер.

Подготовка

Чекор 1: За подготовка на сосот, прво многу ситно исечкајте ги магдоносот и чешнињата лук и измешајте ги заедно со сокот од лимонот и многу маслиново масло. Добро зачинете, за одличен вкус!

Чекор 2: Со долг, остар и ребрест нож исечете дијагонални линии на страничните делови од рибата, за да може месото поубаво да ги впие сите вкусови и да го забрзаме процесот на готвење. Прво полијте со маслиново масло, потоа додајте го сосот и на крај и парчињата лимон.

Чекор 3: Печете во рерна 25 минути на 160 степени.

Чекор 4: Послужете со листови блитва и уште малку од сосот, и подготвени сме за јадење!

СОВЕТ: Ципурата е риба со одличен вкус, па затоа кога ја подготвувате нема потреба да експериментирате со дополнителни зачини. Едноставниот сос од магдонос и лук е одличен и во комбинацја со црн дроб.