Фичо ќе подготви еден од најпопуларните рецепти на Надица, парени колачи со шербет, познати како урмашици.

Подготовка

Чекор 1: Во сад за матење ставете ги путерот и јајцата. Изматете ги убаво со миксер. Додајте го киселото млеко и брашното и продолжете да месите со рака додека не добиете лепливо тесто.

Чекор 2: Колачињата правете ги во големина по желба, притиснете ги на ренде за да се добие шарата и редете ги во тавата за печење. Печете 15 минути на 200 степени.

Чекор 3: Состојките за шербет ставете ги во сад на оган да провријат. Се полеваат топли урмашици со топол шербет.

Чекор 4: Оставете неколку часа да се впие шербетот, со повремено превртување. Сервирајте!

СОВЕТ: Ако не можете шарата да ја направите со ренде, направете ја со ноже или кујнски ножици.