Се замесува тестото од сите состојки. Се остава малку да надојде тестото и се дели на 8 дела. Секој дел се сучи кора колку тацна и се става маргарин. Така се прави со сите кори.
Се ставаат една врз друга и се сучи една голема кора која се сечи на 16 дела.

На секој дел се става лајче мармелад и се завиткува во кифла. Се ставаат во плех и се оставаат да надојдат. Се печат 40мин на 200степени.
Се увалуваат во прав шекер.

На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани