1. Хељдата се вари во посолена вода, потоа ја цедиме од водата и чекаме да се олади.
2. Кашкавалот се ренда, кромидот се сецка и се пржи со путер.
3. Хељдата, кромидот и кашкавалот се мешаат, потоа се додава јацата и зачините.
4. Од оваа смеса се прават ќофтињата кои се валкаат во брашно и се пржат во загреано масло.

Приготвените ќофтиња се валкаат внимателно со брашното да не се растураат.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани