Од наведените состојки се замесува меленото месо.Се остава да одмори 1 саат. Се прават топчиња колку орев .Се пржат околу 15мин. Потоа се ставаат во сосот од домати
Сос-Се зема кромидот и пиперката се пржат.Се додаваат 4 домати .Сето се пржи околу 10мин.Се блендира и се враќа сосот на оган да се вари.Се додаваат зачините.Потоа се додаваат и ќофтињата и се варат заедно 10мин.Се служи со пире.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани