Прво се мешаат сувите состојки, па се додават и останатите.
Добро се измесува смесата.
Се кинат парчиња (малку помали од орев) и се оформуваат јагодите - види фото.
Потоа се валаат во кристал шеќер и се украсуваат со зеленило.
Јас искористив мали детелинки, а може и листови од жива ограда, украси, зелено желе... се зависи до вашата фантазија.
Ако сакате да ги правите за свечени прилики ќе ви треба дупла доза. Не се многубројни, но се мноооооогу вкусни.
Добар апетит!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови