1. Во тенџере ставаме вода, сол, куркума. Од кога ќе зоврие водата ги ставаме шпагетите да се варат.

2. Во тава загреваме масло и ја додаваме излупената и на коцки исецкана тиквичка и кромидче. Пржиме да омекнат состојките. Оставаме да се излади

3. Во чашата на нутрибулет или може во процесор ги соединуваме изладената тиквичка, јогуртот, сирењето и магдоносот.
Соединуваме.

4. Шпагетите ги процедуваме и ги соединуваме со пестото. Ги сервираме на постела од пелати, зачинети со маслиново масло и оригано

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани