Шпагетите ги вариме според упатството на кесичката. За тоа време го подготвуваме сосот.
Кромидот го сечкаме ситно со нож или во сечко и го пржиме на масло. Кога ќе застакли во изгледот ги ставаме исечканите печурки и тие да се упржат. На крајот ги додаваме зачините по вкус.

Забелешка
Мојот сопруг во ваквиот сос знае и да стави една лажица брашно промешана во една шоља вода. На тој начин се поврзува сосот и станува како бешамел. Јас ги сакам без брашно, а вие направете си ги по вкус.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани