Ова е другарот на Шарената раванија... верни другарчиња се тие..
ПОСТАПКА
1. Изматете со миксер белките заедно со шекерт и ванилата, додајте брашното во кое сте предходно измешале пецивото. Оставете настрана.
2. Изматете ги двете цели јајца и двете жолчки со шекерот, додајте зејтинот и брашното измешано со пецивото.
3. Кокосот или мелените ореви измешајте ги со какаото.
4.Во помала модла која е набрашнета или пак е поставено хартија за печење - излијте половина од жолтата смеса, посипете врз неа од посипот, врз посипот со лажица ставете од белата смеса, пак посип и најпосле врз посипот излијте ја останатата половина од жолтата смеса. Ставете да се пече.
5. Испечена извадете го колачот од модлата и ставете на решетка за да се олади.
6. Додека се лади колачот спремајте ја глазурата. Сите состојки ставете ги во еден сад и на оган стопете ги се до нивно потполно отопување и спојување. Оладениот колач полијте со го топлата глазура. Врз глазурата посипете кокос или мелен орев - зависи што сте избрале.
1 чаша = 100 мл.
Има и сликовит приказ кој се надевам дека ќе ви помогне.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани