Овој рецепт го пронајдов во една стара тетратка со рецепти од 1965 година.Ова е оригинална верзија само што јас одозгора ставив готов карамел крем и малку од овошјето аронија.

Се матат јајцата со шеќерот, се додава гризот, кокосот, грозјето, млекото, пецивото, брашното, маслото и какаото. Целата смеса се става до долг длабок плех од 24Х20 и се пече во загреана рерна 25мин на 200Ц
Кога ќе олади се попарува со топол шербет.
Пријатно!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани