Изматете ги јајцата со шеќерот, па ставете да се варатна пареа. Ќе знаете дека се добро сварени кога мешалката ќе ја повлечете по дното на тенџерето и по неа ќе остане трага. Кога смесата ќе биде готова, додадете го путерот и мешајте додека не се растопи. Тргнете го тенџерето од оган, додадете го мелените бисквити, бадеми, ореви и изренданата чоколада. Добро промешајте и префрлете ја смесата во калап со големина 10+25см или приближно. Откако смесата ќе се излади исечете на кубети 25мм+25мм, потоа прелијте ги со чоколадниот прелив кој претходно сте го растопиле со маслото. Украсете по желба.
Добар апетит.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови