Брза, превкусна бајадера, само од неколку состојки. Од оваа количина не излегуваат многу парчиња, па ако сте повеќе членови правете дупла доза =))

1. Урмите ги ставаме во жешка вода да стојат 20 минути. Во блендер ги ставаме исцедените урми, какаото, путерот од кикиритки и од водата во која беа потопени урмите. Блендираме да се добие хомогена смеса.

2. Смесата ја ставаме на хартија за печење, одозгора ставаме уште една и ја распределуваме во дебелина од 1 цм.

3. Оставаме во фрижидер да се стегне. По неколку часа сечеме парчиња по желба кои ги прелеваме со стопено темно чоколадо помешано со кокосово масло.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани