1. Бискотите ги мелиме.
2. Јајцата заедно со шеќерот ги матиме на пареа.
3. Чоколадото заедно со маргаринот ги топиме во сад за да се спојат состојките.
4. Кога смесата ќе стане хомогена, ја тргаме од оган и ги додаваме мелените бискоти, сецканите ореви и смесата од јајцата.
5. Мешаме и смесата ја додаваме во калап обложен со хартија за печење напрскана со кокос.
6. Кога ќе се олади може да се сече и да се служи.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани