Подготовка:

1. Во тенџере се става да се топи маргаринот, чоколадото, шеќерот, медот и какаото. Сето ова постојано се меша, додека не се стопат сите состојки и да се добие изедначена смеса.
2. Во топлата смеса се додаваат оризовите чоко снегулки и се меша .
3. Се формираат шишарки во цедалка за лимон. Излегуваат вкупно 45 шишарки.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани