Во тенџере на оган се става водата и шеќерот колку да провријат. Се додава маргаринот и црното чоколадо. Се меша смесата да се изедначи.
Се додаваат 500 гр мелени ореви.
Со уште топлиот фил се премачкуваат корите и се редат една врз друга. Горната кора не се мачка со фил.
Се потиснува со тврд предмет за корите убаво да се залепат.
По 5-6 часа се нанесува чоколадната глазура и се сечи на штангли.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани