Најбрзинско подготвено благо ми се галетите или вафлите, ги комбинираме на сите можни начини, со слатко, мармалад, посни чоколадни филови....по можност и по вкус.

Подготовка
Сите состојки за галетите ги мешаме со миксер, а за тоа време го вклучуваме апаратот за вафли. Ставаме со лажица или кутлача и печеме 5-6 галети. Ги редиме галетите една врз друга, а врз секоја ставаме од чоколадниот прелив. Декорираме и сервираме.
За преливот ставаме водата и шеќерот да зовријат па го ставаме какаото. Мешаме кратко или додека да се згусне. Чоколадото и чилито ги ставаме на крајот, кога веќе касеролата ја тргаме од оган. Мешаме додека да се растопи чоколадото.

Забелешка
Го сакам мирисот на сода бикарбона во тестата, за оние што не го сакаат може да си ставите пециво.
Ако ви е посува смесата додадете кисела вода, зависи колку ви влажно или суво брашното.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани