Најпрво чоколадото со павлаката се топи на ниска температура и убаво се соединува. Се остава да се излади, да биде млако.
Омекнатиот маргарин на собна температура се мати со солцата, ванилата и шеќерот.
Потоа се додаваат јајцата, едно по едно, постојано матејќи, за убаво да се соединат со маргаринот.
Се додава растопеното чоколадо, па брашното со пецивото. Се‘ убаво се соединува.
Се излева во намрсен и побрашнет калап со пречник 28 цм..
Се печи во за греана рерна на 180 околу 35 мин.
Се остава да се излади.

За глазурата на тивок оган се растопува и соединува чоколадото, маргаринот и павлаката. Се додава кафето и се убаво се изедначува.
Млаката глазура се излева врз ладниот кекс и се остава на ладно, убаво да се стегни глазурата, па се сечи со влажен нож.

На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани