Подготовка:

1. Наутот кој го имав беше од тегла, па имаше незначително помалку аквафаба за разлика од оној во конзервите што е, па така теглата со се водата отиде комплетно во составот.
2. Едноставно сите состојки изблендирајте ги и на крај зачинете ги и дотерајте ги по вкус.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови