Испечати

Хумус со авокадо

Хумус со авокадо

Состојки

  • 500 гр наут од конзерва
  • 1 авокадо
  • сок од 1 лимон
  • 3 млад кромид
  • 1-2 млад лук или лук во прав
  • помал врзоп магдонос
  • 1 лажица сумак
  • по малку и по желба кумин, пимент, црн бибер и одозгора буковец
  • 1 лажиче сол
  • 5-6 лажици маслиново масло

Подготовка

Подготовка:

1. Наутот кој го имав беше од тегла, па имаше незначително помалку аквафаба за разлика од оној во конзервите што е, па така теглата со се водата отиде комплетно во составот.
2. Едноставно сите состојки изблендирајте ги и на крај зачинете ги и дотерајте ги по вкус.