За хранливите придобивки од хумусот доволно е кажано. Овој пат збогатен со авокадо кое хумусот го прави кремаст, а без додавање на масло. Таанот е домашен, исто така направен без масло.

Подготовка
1. Сите состојки ставете ги во блендер и блендирајте се додека не се добие мазна, кремаста структура.
2. Јас го служам како салата, со исечкан свеж зеленчук на ленти, морков, краставица, стапчиња од целер.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови