Најпрвин од состојките за тесто замесете ја фокачата. Оставете ја да отстои 1 час.

Во меѓувреме подгответе го полнењето
Во тава на оган ставете масло и додајте ги парчињата брокула, шунка и печурки. Пропржете ги кратко околу 7-8 минути.
Посолете ја сосема малку смесата.

Откако ќе стаса тестото поделете го на 2 дела.
Со раце развлечете го првиот дел од тестото и ставете го во округло плекче. Одозгора ставете ја пропржената смеса и додајте ги парчињата кашкавал.
Развлечете го и другиот дел од тестото и со него поклопете врз полнењето. Премачкајте ја фокачата со изматена жолчка и со вилушка избодете ја на повеќе места.
Печете на 200 степени, 20 минути (времето на печење не ефиксно, зависи од тоа како ви пече рерната).

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови