Се матат јајцата со шеќерот и ванилата. Настрана во млекото се топи чоколадото и медот. Откако ќе се излади се додава во јајцата, се додаваат и другите состојки, на крајот прашакот за пециво. Се става смесата во калапчиња за мафини и се печат во загреана рерна на 200 степени околу 20мин.
Подготовка на кремот
Се мати шлаг кремот со млекото и се додаваат 200гр стопено и изладено чоколадо и со кремот се декорираат мафините.

Овој пат ставив плус нутела во мафините, значи се става во калапчето малку од смесата, па една лажичка нутела, па повторно од смесата.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани