Испечати

Фереро мафини

Фереро мафини

Состојки

 • 2 јајца
 • 200мл млеко
 • 150гр шеќер
 • 300гр брашно
 • 100гр печени сецкани лешници
 • 4 парчиња наполитанки(околу 100гр)
 • 30гр чоколадо стопено
 • 3 лажици нутела
 • 2лажици мед
 • 20гр какао
 • 1 ванила
 • 1 прашак за пециво
 • за крем
 • 1 шлаг крем од чоколадо
 • 200гр чоколадо за готвење
 • 100мл млеко

Подготовка

Се матат јајцата со шеќерот и ванилата. Настрана во млекото се топи чоколадото и медот. Откако ќе се излади се додава во јајцата, се додаваат и другите состојки, на крајот прашакот за пециво. Се става смесата во калапчиња за мафини и се печат во загреана рерна на 200 степени околу 20мин.
Подготовка на кремот
Се мати шлаг кремот со млекото и се додаваат 200гр стопено и изладено чоколадо и со кремот се декорираат мафините.

Овој пат ставив плус нутела во мафините, значи се става во калапчето малку од смесата, па една лажичка нутела, па повторно од смесата.