Најпрво да потенцирам дека се мери се со иста чаша од 200мл.Се прави тестото и се печи на 180Ц-20мин.Се оладува и се става филот.
Фил-Се мешаат во длабок сад киселото млеко и шеќерот со миксер.Се додава сокот од портокал и кората и сето ова се истура врз печениот и оладен пандиспан.Се остава 3 часа да се впие течноста од киселото млеко и сокот од портокал и најгоре останува само кремот од млекото.Сокот е впиен во тестото и му дава свежина и сочност.Пробајте феноменално освежување.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани