Млекото, шеќерот и ванилиниот шеќер се ставаат во средно тенџерче на среден оган да се загреат. Со жица во среден сад се мати кокосовото млеко со жолчките и нишестето. Кога млекото ќе зоврие со стално мешање со жица се додава смесата со жолчки и се вари да се згусти како пудинг. Се трга од оган, се додава кокосот и добро се измешува. Се остава да се олади. Густината на кремот многу зависи од тоа колку се големи жолчките. Ако ви се гледа ретко, згуснете го со уште малку нишесте или кокос, а пак ако е прегусто, додадете уште малку млеко.
Коцките од ананас, свежи или од лименка, се проваруват околу 3 - 5 мин на средно тивок оган, без мешање, без сокот и се оставаат да се оладат. Велат дека вака се неутрализираат ензимите содржани во ананасот кои можат кремот да ви го направат водлест. Претпоставувам дека е точно, не сум пробала со непроварен ананас.
Во голем сад се става овошјето, се посипува со шеќерот, се прелева со сокот од лимета и румот. Внимателно се помешува.

Во чашите во кои ќе го послужите десертот се става на дното по една лажица крем, потоа по еден искршен кекс, па 2 лажици овошје. Се повторува додека да се наполнат чашите. Најгоре да биде слој крем врз кого украсно се редат неколку убави парчина од овошјето кои се посипуваат со кокос. Јас пред да го посипам кокосот овошјето го премачкувам со малку згуснат прелив за торта за да не ми се суши и да има убав сјај.
Оладете во фрижидер и послужете....
Овој рецепт е од книгата “Ready for Dessert" на David Lebovitz. Со почит кон мајсторот на кујната, јас го зголемив количеството на крем и го изменив начинот на сервирање. Се разбира, видот на овошје кое ке го употребите можете да го менувате.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови