Подготовка:

1. Во мала касерола на тивок оган ги ставаме да се соединат чоколадото, млекото, чоко кремот, медот и путерот. Тргаме од оган и ја изедначуваме цела смеса. Се додаваат сусамот, бисквитите и оревите.
2. Изедначената смеса се става во калап триаголник, кој е обложен со хартија за печење или прозирна фолија, убаво се израмнува и се остава во фрижидер да се излади, 2 часа. Потоа се сечe на парчиња и се сервира.
Може да се постави смесата на даска за колачи, да се израмни, па да се сечи на коцки или штангли.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани