На тивок оган се ставаат шеќерот, путерот и водата.
Од кога ќе почнат да вријаат нека вари 3 минути.
Се трга на кратко од оган, па се додаваат чоколадото, млекото во прав, оревите, брусницата.
Се враќа на оган уште 1-2 минути и постојано се меша.
Топлата смеса ја истураме во триаголен лимен калап, кој претходно сне го обложиле со искроени листови обланда.
Оставаме неколку часа да се стегни, па сечеме парчиња и сервираме.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани