Јас имам голем син кој веке не носи ужинка во школо, ама кога оди на излет или патува некаде, па треба да носи храна, ова се прави обврзно наместо сендвич.....
Многу е згодно и да се направи однапред и да се исече на парчина како додаток на послужување за гости.
Во еден мал сад разматете го со вилушка крем сирењето, додајте ги зачините и измешајте. Поделете го меѓу тортиљите и размачкајте го по цела површина. Одозгора распоредете ги пиперката, целерот, младото кромидче, маслинките и ренданиот кашкавал.
Замотајте цврст ролат и завиткајте го во фолија. Оставете го во фрижидер барем 2 часа, а може и преку ноќ.
Ако треба да е сендвич, само ставете го во ранчето со салфетки, сокче, грицки, чоколадчиња..... А за послужување на гости исечете го на коси кругови и сервирајте по ваша желба.
Се разбира, рецептот е варијабилен, зачините и зеленчукот ги додавате и одземате по ваша желба.
Толку.....

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани