Подготовка
1. Кромидот го пржиме со малку зејтин, морковот рендан го додаваме и полека пропржуваме.
2. Додадете ја лажицата ајвар и доматниот сос нека прокрчкаат заедно со тортелините кои и нив ги додаваме.
3. На почеток додадете една чаша вода полека да се крчкаат, ако во случај сосот се згусне премногу додадете уште малку вода.
4. Кога тестенините ќе се сварат и сосот ќе се згусне ги додаваме зачините и чедар топеното сирење.
5. Декорирата со пармезан кој во овој мој случај го изоставив затоа што немав купено.
Добар апетит!!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани