Прво се подготвува основата за тортата
Над пареа се растопуваат путерот и чоколадото.
Се оставаат 5 минути, па се додава ванилата
Потоа се додаваат 4 жолчки една по една, со постојано мешање
Во еден сад се ставаат белките и се матат во цврст шам со некое зрно сол и со постепено додавање на шеќерот.
Внимателно во два наврати со лесни движења се соединуваат сите овие состојки
Смесата се истура во намастен и малку со презла посипан калап бр 24
Се печи во претходно загреана релна на 160 с, околу 15 минути.
Во основата нема брашно, да не мислите дека сум заборавила.
Испечената основа ја оставаме во калапот да се излади потполно.

Сега го подготвуваме чоколадниот крем.
Во касерола ја загреваме слатката павлака до вриење.
Тргаме од оган па ги додаваме путерот и чоколадото.
Соединуваме убаво и оставаме смесата да се подизлади.
Ја истураме смесата врз основата.
Израмнуваме и оставаме да се стегни.
Сега се подготвуваме малина филот.
Одмрзнатите малини прво ги пасираме со пасатор.
А потоа низ цедалка со помош на лажица ја пасираме смесата, што повеќе да извадиме од пулпата, значи да останат семките во цедалката.
Во касерола ставаме една лажица вода, шеќер по вкус, пулпата од малините и ја ставаме на оган касеролата.
Од кога ќе зоврие вариме околу 5 минути.
Во сад го ставаме желатинот и водата да набабри.
Потоа набабрениот желатин го загреваме на тивок оган да се растопи,
Во топлиот сос од малини го ставаме чоколадото да се стопи.
Го додаваме и желатинот.
Слатката павлака ја матиме со миксер, до средна густина.
Со исклучен миксер ја додаваме смесата со малини и мешаме до изедначување.
Ова го прелеваме врз чоколадниот крем.
Оставаме да с е стегни 3-4 часа.
Потоа нежно декорираме, го одстрануваме обрачот и послужуваме.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани