Подготовка

1. Кондензираното млеко го матиме 2-3 минути со сокот од лимон. Путерот го матиме во посебен сад 1-2 минути, а потоа го додаваме во кондензираното млеко и матиме уште минута-две.
2. Вишните ги блендираме со шеќерот. Мене ми е најлесно со рачен блендер, но може да се обработат и во стандарден блендер.
3. Кремот и вишните ги делиме на по два еднакви делови. Ја редиме тортата на следниот начин - кора, па едната половина од вишните, па едната половина од кремот. Завршуваме со кора.
4. Слатката павлака ја загреваме до пред зовривање и ја истураме врз чоколадото. Оставаме 2-3 минути, а потоа мешаме додека чоколадото целосно не се растопи. Го излеваме чоколадото врз тортата. Оставаме во фрижидер преку ноќ.

На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани