1-ва и 3-та кора
1. Се матат белките со шеќерот и откако ќе се исклучи миксерот се додаваат брашното, печивото, оревите и кокосот, се меша со дрвена лажица и се распоредува во плех од рерната на хартија за печење и се пече околу 20 мин на 180 С целзиусови. Се печат 2 вакви исти кори
2-ра кора
2. Се матат белките со шеќерот, се исклучува миксерот и се додаваат брашното, печивото, оревите и слаткото од смокви, се меша со дрвена лажица и се распоредува во плех од рерната на хартија за печење и се пече околу 20 мин на 180 С целзиусови.
Фил
1. Жолчките и шеќерот се варат на пареа
2. Млекото и шеќерот се варат со растворените пудинзи и нишесте во густ крем
3. Додека е жежок кремот се дели на 2 дела -(2/3 + 1/3)
4. Во поголемиот дел од кремот, оној што е 2/3 се додава 200 гр бело чоколадо, а во останатата 1/3 се додава црно чоколадо да се растопи додека е жежок филот
5. Откако ќе се излади кремот се додава претходно изматениот маргарин и се соединуваат
6. Благата павлака се истура по 100 гр во секој од филовите и се матат уште по 5 мин колку да се соединат благата павлака со филот
7. Жолтиот фил се дели на два дела и во едниот се додава 50 гр сечкани и 50 гр мелени ореви
8. Се филува - кора со кокос па жолт фил со ореви,
кора со смокви па црн фил
кора со кокос па жолт крем без ореви
9. Озгора јас ја декорирав со фондан
10. Овојпат бидејќи тортата беше за роденденот на син ми, а тој сакаше фигура од неговите цртани серии, јас пресеков страничен дел од тортата и со тоа ја направив фигурата која што стои исправено врз тортата.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани