Корите
- Ги матиме сите состојките и ги печеме во плех бр 22, двете кори ги пресечуваме на пола и добиваме 4 кори

Фил од вишњи
Вишњите од компот заедно со сокот ставаме да се варат во тенџерето, кога ќе зовријат го додавеме пудингот врел. Фил нанесуваме на двете кори и оставаме да се излади

Фил од чоколадо
- Од млекото ќе оделиме неколку лажици и матиме со пудингот, остатокот од млекото го ставаме да се вари заедно со шеќерот. Кога е млекото зовриено го додаваме пудингот и вариме неколку минути
- Во изладено додаваме маргаринот и слатката павлака(изработена)

Филуваме
Кора со фил од вишњите, кора со фил од чоколадо, кора со вишњите и од горе кора со чоколадо.
Декорација е со шлаг пена

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани