Подготовка:

1. Мелените бисквити ги мешаме со стопениот путер. Јас користев мешавина од мелени орео колачиња и плазма кекс. Смесата ја натапкуваме во калап за тарт (22цм округол или долгнавест 35х10цм). Оставаме во фрижидер.
2. Крем сирењето го матиме со путерот од кикирики. Во посебен сад ја матиме слатката павлака со шеќерот во прав и ванилата. Ја додаваме изматената слатка павлака во смесата со крем сирење и путер од кикирики. Мешаме со лажица, до соединување.
3. Филот го додаваме врз подготвената основа со помош на слаткарски шприц.
Декорирав со неколку коцки стопено чоколадо и печени несолени кикирики. Оставаме во фрижидер најмалку 4 часа или најдобро преку ноќ.
На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани