Во тенџере на оган ставете го оризот и водата.
Откако ќе зовријат, намалете ја температурата на најтивко, покријте со капак и варете 10 минути.
Потоа додајте го шеќерот и кокосовото млеко и продолжете со варење додека оризот убаво омекне.

Послужете со наросување од цимет.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани