Испечати

Сутлијаш со кокосово млеко

Сутлијаш со кокосово млеко

Состојки

  • шоља од 270мл
  • 1/2 шоља ориз
  • 1,5 шоља вода
  • 2лажици шеќер
  • 300-350мл. кокосово млеко
  • по потреба цимет

Подготовка

Во тенџере на оган ставете го оризот и водата.
Откако ќе зовријат, намалете ја температурата на најтивко, покријте со капак и варете 10 минути.
Потоа додајте го шеќерот и кокосовото млеко и продолжете со варење додека оризот убаво омекне.

Послужете со наросување од цимет.