Сусамот се пропржува додека да добие румена боја.

Во друг сад се топи шеќерот исто така додека добие румена боја. Кога ќе се стопи шеќерот се додава медот , ванилиниот шеќер и сусамот и добро се меша се заедно.

На плех премачкан со масло за јадење се распределува смесата со влажни раце.

Додека е сеуште топла смесата се сече во форма на коцки или правоаголници.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови