Од сите состојки измесете мазно тесто.
На побрашнета површина танко расукајте го и вадете форми по желба.
Наредете ги во плех обложен со пек партија и печете на 180С 10-12 мин. Внимавајте да останат бели.
Печените колачи, најпрво оставете ги малку да подизладат во плехот, а потоа вадете ги.
Јас ги лепев по две со мармалад од јаготки заради изборот и формата на калапчињата, но чинам дека поубави ми беа соло.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови