1. Измешајте ги состојките за филот во компактна смеса од која ќе можите да формирате бомбици.

2. Корите свиткајте ги на половина и пресечете ги.

3. Секоја кора се мачка со стопениот путер и се преклопува по должина.
Превитканата трака благо се премачкува со путер и се става на почетокот бомбица од филот па се витка триаголник како за баклава.

4. Баклавите се редат во намрсен или обложен со хартија плех и се печат 20на минути во загреана рерна на 180С.

5. Кога ќе оладат убаво се макаат во стопеното чоколадо во кое сте ги измешале лешниците.

Кај мене тоа не се познава затоа што мелев со нутрибулетот, па ми се сомелија повеќе.
Долната страна намерно не ја потопував во чоколадо за полесно складирање да не се опушта чоколадото на долниот дел. Ако решите комплетно да ги чоколадирате, ќе ви треба уште чоколадо.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови