На загреано масло ставете го исецканото свинско месо да се пропржи.
Нека се динста 10 минути во сопствениот сок.
Во садот се додава кромидот, се пржи 2-3 минути, па се додава сецканиот зеленчук.
Нека се динста во сокот од зеленчукот околу 20 минути.
се зачинува. Се додаваат маринираните шампињони.
Се налива 100-150 мл вода и се динста уште околу 30 минути.
По потреба се додава вода се додека не омекне месото.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани