Сочни затоа што се навистина такви, влажни, ровки, не се суви, а се со прекрасен вкус, впрочем и состојките зборуваат за вкусот. Беа направени и послужени со повод на повеќе луѓе и како пробуваа така позитивно и со воодушевување реагираа на особениот вкус што го имаат мафиниве.

Ананасот го сечкаме на ситни парчиња и го оставаме убаво да се процеди, задржуваме дел од сокот од конзервата. Сите останати состојки ги ставаме во еден сад и ги матиме со миксер додека смесата убаво да се изедначи. Јас прво изматив, а потоа го додадов кокосот, па пак матев.
Рерната ја вклучуваме на 160-170 степени.
На изматената смеса и додаваме сечкана бела чоколада и парчињата ананас. Промешуваме убаво со лажица.
Во калапите за мафини редиме корпи за мафини и ги полниме 2/3 со смесата. Ги ставаме да се печат додека да поруменат. Откако ќе се изладат ги посипуваме со шеќер во прав. Излегуваат 24 мафини. Конзервата со ананас беше од 500 гр.

Уживајте!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани