Еве уште еден предлог за пилешка лесна, сочна салата.

Прво се вари пилешкото месо, па се мие со ладна вода и се сецка во сецко на Делимано.
Во друг сад се варат морковот, компирот и грашокот.Водата се процедува.
се ладат и се сецкаат на коцки.
Во еден сад се соединуваат месото, зеленчукот, зачините. мајонезот и павлаката.
убаво се промешува и се сервира врз лист зелена салата.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани