Сочен, превкусен колач, кој се топи во уста.

Подготовка

1. Жолчките ги матиме со шеќерот, солта и ванилите. Потоа ги додаваме останатите наведени состојки, и замесуваме тесто.
2. Од тестото одделуваме 1/3, тој дел го завиткуваме во стреч фолија и го ставаме во замрзнувач. Останатите 2/3 тесто исто ги завиткуваме во стреч фолија, и ги ставаме во обичен фрижидер (пола час).
3. Филот се подготвува со матење на белките и шеќерот до згуснување. Потоа ги додаваме мармаладот и лешниците (соединуваме со рачна маталка).
4. После 30 минути, тестото (2/3) се плеска во тавче. Врз него го ставаме филот, па врз филот го рендаме замрзнатото тесто. Колачот се пече во загреана рерна на 180 степени (до заруменување). Одозгора посипуваме шеќер во прав.

Забелешка - Место лешници, може да употребите и ореви (по вкус).

На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани