Солено мезе кое совршено ќе се вклопи во гостинската трпеза.
Се она што требаше подетално да пишувам за секоја состојка поединечно, решив конкретно да го наведам во состојки, па така сега објаснувањето за подготовката можам да ја сведам во 2-3 реченици. Едноставно од наведените состојки, се добро измешајте. Оставете ја смесата во фрижидер околу половина час (јас не ја оставив и директно ги направив, значи можи и така) и потоа обликувајте ситни бомбици кои ќе ги извалкате во ситен пармезан или пак ќе ги поставите во хартиени корпиња и потоа одозгора ќе ги поросите со него.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани