1. Јајцата пенсто се матат и кога се изматени се додава киселата павлака и солта и се продолжува со матење на најбавно.
2. Се додава пченкарното брашно и се меша, па белото брашно се печивото и повторно убаво се меша. Се додава путерот.
3. На крај се додаваат маслинките, кашавалот и сланината. Смесата се истура во намастен калап за мафини одприлика по две лажици за секој мафин. Се наросуваат со сусам.
4. Мафините се печат во загреана рерна на 200 степени околу 20 минути.
Послужете....