Еве рецепт за едни превкусни крекери со сусам.

Подготовка
Во соодветен сад ратопете го маргаринот. Додајте ги чашите млеко и масло и промешајте.
Во друг сад ставете го брашното. Додадете ги сувиот квасец, шеќерот и солта и промешајте. Додадете ги жолчките и постепено додавајте ја течноста со растопениот маргарин. Месете меко тесто.
Прво делете го тестото на два дела. На набрашнета површина посукајте кора(дебелина по ваша желба,ама подобро е да е потенка).Сечете со модла по желба. Повторетеја истава постапка додека не го потрошите целото тесто.
Во плех со со хартија редете ги крекерите. Премачкувајте со белката од јајце и наросете сусам по желба.Печете рерна со повисока температура додека не поруменат.

Напомена
*тестото треба да биде меко, не додавајте уште брашно.Количината си е тамам.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови