Подготовка:

1. Во длабок сад се става пиво, масло, пециво и сол.
2. Настрана се мешаат сусам, сончоглед и афион.
3.Во садот со течните состојки се додава брашното. Се замесува глатко тесто и се додаваат преостанатите состојки.
4. Се сучи кора и со модла за крофни се сечат фигури. Се печи на 200С-20мин

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани